Jak můžu získat produkty OneTouch®?

Můžete zavolat na linku 517 070 150, napsat na e-mail info@pharmacorp.cz, nebo si je objednat prostřednictvím e-shopu.

 

Jaké je číslo na zákaznickou linku LifeScan?

Ohledně dotazů na produkty společnosti LifeScan, zaslání zdarma nového glukometru OneTouch Verio aj. můžete zavolat na číslo 800 223 223.

 

Proč bych měl používat právě produkty OneTouch®?

Pro správné dávkování léků, aplikaci inzulínu a kvalitní léčbu diabetu potřebuje každý pacient přesný a spolehlivý glukometr. Nepřesné výsledky měření hladiny cukru v krvi, jež bohužel poskytuje řada nekvalitních asijských glukometrů často vedou díky špatné kompenzaci diabetiků až ke vzniku pozdních komplikací, které mohou skončit např. až amputacemi dolních končetin. Abyste předešli těmto rizikům, je nutné používat jen nejkvalitnější a nejpřesnější glukometry na trhu. Společnost LifeScan, divize spol. Johnson & Johnson, byla jednou z prvních společností dodávajících glukometry na český trh. Několika desítkami let odzkoušené produkty jsou stále považovány lékaři za etalon kvality, přesnosti a inovace.   

 

Co je cukrovka?

Diabetes mellitus (zkráceně DM), česky úplavice cukrová, nebo cukrovka, je název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Laicky se dá říci, že nedostatek inzulínu v těle vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Ten pak nezásobuje buňky a navíc poškozuje organizmus.

Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku.

V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby.

Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

 

Jaké jsou příznaky cukrovky?

Hlavní příznaky diabetu jsou:

 1. Velká žízeň a neustálé nutkání běhat na toaletu.

Nedostatečné množství inzulínu v těle způsobuje hromadění glukózy v krvi a následně její vylučování močí. Časté močení pak způsobuje také velkou žízeň, větší než je obvyklé. Močení je projevem cukrovky I. i II. typu.

 1. Rozmazané vidění.

Vysoká hladina krevního cukru – glukózy v krvi způsobuje vyboulení oční čočky, což může způsobit rozostřené vidění. To může znamenat diabetes I. i II. typu.

 1. Bezdůvodné hubnutí.

Při nedostatku inzulínu v těle, nemůže být glukóza (cukr) z potravy využita buňkami a přeměněna na energii nebo uložena. Tělo tak musí spotřebovávat tuky a dochází ke ztrátě hmotnosti. Hubnutí je obvykle příznakem diabetu 1. typu, občas se to ale stává i u typu 2.

 1. Tmavý prstenec kolem krku.

Když začne tělo produkovat příliš velké množství inzulinu, což je projevem cukrovky II. typu, receptory v kožních záhybech reagují tím, že tvoří více pigmentu.

 1. Časté kvasinkové infekce.

Nahromadění glukózy může způsobit přemnožení kvasinek v konečníku. Příznaky u žen jsou často vaginální svědění a silný výtok, u mužů postihuje kvasinková infekce močovou trubici. Kvasinkové infekce bývají spojeny s diabetem I. i II. typu.

 1. Obezita.

Už 5 – 7 kilogramů nadváhy může zvýšit riziko vzniku diabetu 2. typu. Pokud trpíte Vy nebo Vaše dítě nadváhou, pravidelně se testujte.

 1. Diabetes v rodině

Riziko vzniku diabetu je výrazně vyšší, pokud je diabetes rodinnou anamnézou. Pokud se v rodině vyskytují diabetici, je potřeba pravidelně provádět testování.

 1. Věk nad 45 let.

Riziko vzniku cukrovky stoupá s věkem a po 45. roku života je potřeba provádět pravidelné měření.

 

Co je to selfmonitoring a jak často se provádí?

Selfmonitoring je samostatná kontrola diabetu, tedy domácí měření hladiny cukru v krvi pacientem. K tomuto měření se používají domácí systémy pro měření hladiny cukru v krvi, zkráceně glukometry.

Výsledky měření selfmonitoringu slouží pro rozhodnutí o léčbě a její vyhodnocování. Pravidelné a časté domácí měření je tak nesmírně důležitou součást léčby. Používány by však měly být jen kvalitní glukometry.

Intervaly a četnost měření obvykle pacientovi doporučí lékař na základě jeho stavu a typu diabetu. Obecně je doporučena co nejvyšší četnost. Jednorázové měření glykémie (tedy 1 odběr jednou denně) nestačí. Hladiny krevního cukru se totiž během dne neustále mění, vždy v závislosti na jídle, fyzické aktivitě nebo po aplikaci inzulinu. Pouze jediná hodnota Vám nedá informaci ani přehled o tom, zda během dne postupujete správně, zda jste podali správnou dávku inzulinu ve správný čas nebo si nedali příliš vydatnou večeři. Odběry krve proto nevažte přesně na určité, předem stanovené hodiny. Řiďte se hlavně souvislostmi s jídlem, nadměrnou fyzickou aktivitou a aplikací inzulínu nebo tablet.

 

Dobrou představu o správných hladinách glykémie Vám dají 4 měření za den:

 1. glykémie ráno po probuzení nalačno (nebo před ranní injekcí inzulinu)
 2. glykémie v poledne před obědem (nebo před polední injekcí inzulinu)
 3. glykémie večer před večeří (nebo před večerní aplikací inzulinu)
 4. glykémie před spaním, alespoň 2 hodiny po večeři

Takovéto profilové měření (tedy 4 odběry za den) byste měli provádět minimálně 1-2 x týdně.

V ostatních dnech lze měření glykémie provádět s nižší frekvencí, dle následujícího schématu:

Druh léčky diabetu Počet měření glukometrem
Pokud si pícháte inzulín 1-2x denně 2x denně
Pokud si pícháte inzulín více jak 2x denně 3-4x denně
Pokud jste na inzulínové pumpě Minimálně 1-2x denně
Pokud se léčíte perorálními antidiabetiky (tabletami) a dietou 3x týdně

 

Obecná pravidla provádění selfmonitoringu jsou:

 • pro měření si vyberte jeden nebo dva prsty, ze kterých budete pravidelně získávat kapku krve. Nestřídejte je s ostatními, jinak budete mít všechny prsty rozpíchané. Ideálním prstem je 3. nebo 4. prst. Nejlépe na té ruce, kterou nepoužíváte při psaní.
 • Vpich pomocí odběrového pera provádějte na boku bříška prstu. Nepíchejte se nikdy do špičky prstu, okolí nehtu, ani do středu bříška. Je to zbytečně bolestivé.
 • Kůži v místě vpichu předem omyjte teplou vodou a mýdlem. Kůže se tím lépe prokrví a snadněji získáte potřebnou kapku krve. Nezapomeňte kůži po umytí pořádně osušit. Kapka krve se totiž může smísit s vodou na kůži, a tak může dojít ke zkreslení výsledku měření.
 • Kapku krve nanášejte pouze na vyznačené místo na testovacím proužku.
 • Výsledky měření mohou být nesprávné, když je kapka krve příliš malá nebo je krev naředěná vodou, která zůstala na kůži. Také dotyk prstů na reagenční plošce glukometru může zkreslit výsledek měření.

 

Na co si mám dát pozor při měření glykemie?

 • nepoužívejte testovací proužky po expirační době
 • používejte jen nepoškozené proužky v nepoškozených tubách (nepřehřáté, nezvlhlé)
 • nenechávejte tuby s proužky otevřené a skladujte je v suchu při pokojové teplotě
 • proužky nenoste vyndané z tuby
 • dodržujte správný postup měření
 • umyjte si mýdlem a teplou vodou místo vpichu
 • dodržte čas pro odběr kapky krve
 • vytvořte dostatečně velkou kapku krve
 • pokud pochybujete o výsledcích měření, nechte si zkontrolovat glukometr

 

Co je to glukometr a jak funguje?

Glukometr je přístroj na měření glykémie (hladiny cukru v krvi). Umožňuje domácí měření diabetikům, kteří si díky znalosti své aktuální glykémie mohou přizpůsobovat dávky inzulínu, a tak mohou správným kompenzováním diabetu předcházet pozdějším komplikacím.

V současné době je používána u glukometrů elektrochemická metoda měření. Měřicí (testovací) proužek je napuštěn enzymem (např. glukosaoxidasou GOx), jenž při styku s krevním cukrem v kapce krve zreaguje a dojde k oxidačně-redukční reakci. K proužku vsunutém v glukometru jsou připojeny elektrody glukometru, které detekují výsledný náboj a podle něj vypočítávají odpovídající hodnotu glykémie.